خانه فرهنگ آريا از سال ۱۳۸۷ با هدف ارائه خدمات فرهنگي هنري و آموزشي  به گروه هاي مختلف سني به مدیریت خانم نیوشا باطنی فعاليت خود را آغاز نمود.در اين راستا و پس از اخذ مجوز و تاسيس خانه ي فرهنگ آريا تحت نظارت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ، عمده ي فعاليت هاي اين مجموعه  به دو بخش آموزش (در قالب برگزاري كلاس ها ،دوره ها و كارگاه هاي آموزشي ) و بخش اجراي فوق برنامه هاي فرهنگي هنري نظير اجراي نمايشگا ه ها ، كنسرت ها و مراسم تركيبي و خدمات فرهنگي هنري براي ساير مجموعه ها و سازمان ها تقسيم گرديده است.

بخش آموزش به دو گروه سني كودك و بزرگسال تفكيك گرديده و ضمن ارائه آموزش هاي عمومي در شاخه هاي مختلف ،ارائه خدمات آموزشي تخصصي در حوزه ي علوم تربيتي و آموزش هاي كودكان را در دستور كار خود قرار داده است.

رويكرد به آموزش خلاقيت محور با هدف ارتقا  سطح توانمندي هاي فردي  كودكان و نوجوانان بخصوص در سال هاي آموزش پايه (مقطع ابتدايي) و افزايش اعتماد به نفس و استقلال ايشان ، منشاء طراحي و اجراي دوره هاي تخصصي آموزشي گرديده است.

اجراي كنسرت هاي پژوهشي و آموزشي در قالب برگزاري آيين رونمايي از استعداد موسيقي فراگيران(نت شار)،برگزاري كنسرت هاي موسيقي محلي و فولكلوريك ،برگزاري كنسرت هاي موسيقي كلاسيك  و كمك به اجراي موسيقي صحيح و اصولي  در قالب ها يي كه كمتر مورد توجه قرار مي گيرند نظير موسيقي كلاسيك ،فولكلريك و سنتي و در كنار آن پرداخت به موسيقي پاپ بصورت اصولي از ديگر حوزه هاي مورد اهتمام اين گروه  مي باشد.

از سوي ديگر كارآفريني در حوزه فرهنگ و هنر از طريق ارائه ي خدمات فرهنگي هنري توسط هنرمندان و اهالي  فرهنگ و هنر به برگزار كنندگان مراسم در بخش هاي مختلف  و بهره مندي از توانايي و مهارت فعالين بخش فرهنگ و هنراز ديگر  سياست هاي گروه فرهنگي هنري آريا بوده است.

با گسترش روزافزون استفاده از فضای مجازی و تمایل به استفاده از امکانات برخط، خانه فرهنگ آریا نسبت به ایجاد امکان ثبت نام کلاس ها و دوره های آموزشی از طریق وب سایت و نیز فروش محصولات فرهنگی هنری مرتبط با فعالیت خودو تاسیس فروشگاه مجازی اقدام نموده است.